Miejsca pamięci Ochotnica & Tylmanowa

Ochotnica Dolna

W Ochotnicy Dolnej można znaleźć wiele miejsc przypominających o ciekawych i nierzadko również tragicznych losach jej mieszkańców. Charakter wsi dobrze oddaje na przykład zabytkowy kościół, stojący wśród kilkusetletnich lip, które przetrwały pożar jego poprzednika. Jest to swoisty mikroświat, który wbrew trudnościom od wieków trwa i podnosi się po klęskach. Mamy coś, co zainteresuje zarówno mieszkańca Ochotnicy Dolnej, jak i jej gości.

Ochotnica Dolna

 

Ochotnica Górna

W Ochotnicy Górnej najwięcej miejsc związanych z najnowszą historią znajduje się w pobliżu kościoła. Stylowy Dom Parafialny, wystawy w Ośrodku Kultury, pamiętny Krzyż Niepodległości, miejsca, gdzie mieszkali i ginęli ochotniczanie wyznania mojżeszowego – z centrum wsi wszędzie tam dotrzesz w niecałe 5 minut. Warto też wyruszyć na szlak i pospacerować ścieżkami, które wiodą przez górskie polany i łąki. Na zaciekawionego turystę czeka tam wiele niezwykłych historii. Ochotnica Górna ma wiele do zaoferowania: nawet jej mieszkańcy mogą tu odkryć coś nowego. Na górskich wędrówkach śladami nieodległej, burzliwej historii można natomiast spędzić niejeden weekend.

Ochotnica Górna

Tylmanowa

W Tylmanowej można przeżyć niejedną przygodę. Wśród zabudowań wsi warto odnaleźć zabytkowy dwór rodziny Berskich zwany „Bajką” oraz drewniany kościółek z XVIII wieku. Warto też odwiedzić choć kilka tylmanowskich osiedli: stara, drewniana zabudowa ma wiele do opowiedzenia. Osoby spragnione kontaktu z przyrodą powinny wybrać się na wędrówkę po otaczających Tylmanową górach. Natknąć się tam można na wiele miejsc świadczących o barwnych dziejach tej miejscowości. Wizyta w Tylmanowej na długo zapada w pamięć. Piękne krajobrazy i fascynująca przeszłość tylko czekają na Twoje odkrycie.

Tylmanowa